A Nem Adom Fel Alapítvány a „Legyetek jók, ha tudtok” című projektet a Rakacaszendi Görög Katolikus Parókiával együtt, konzorciumi együttműködés keretében valósítja meg.

Alapítványunk 2005-ben jött létre azzal a céllal, hogy a társadalom valamilyen okból hátrányos helyzetű csoportjait, tagjait támogassa, elősegítve fizikai, mentális, szociális állapotuk, helyzetük javulását, társadalmi integrációjukat, illetve reintegrációjukat.

 

A Nem Adom Fel Alapítvány a megalakulása óta folyamatosan, aktívan működik, programjainkat önkéntesek támogatják, közöttük fogyatékossággal élő és roma származású emberek is.


A jelen projekt célkitűzése az előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés elleni fellépés, a hátránykompenzáció, és mindezeken keresztül a társadalmi esélyteremtés biztosítása.

Ennek érdekében 2010 óta folyamatosan jelen vagyunk programjainkkal Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ezt bizonyítja, hogy a jelen projekt fő megvalósítási helyszínei Martonyi és Rakacaszend.

Másrészt támogatja a munkahelyteremtést, a képzés tekintetében egészen az óvodától részt vállal az egyetemi szakkollégiumig. Az általános képzéshez a tudatos és vallásos életre nevelés is kapcsolódik. A rakaszendi görög katolikus parókus látja el a lelkészi teendőket Rakacaszenden kívül a projekt elsődleges helyszínén, Martonyiban is. A lelkész mindkét településen jól ismeri a helyiek problémáit, szükségleteit, személyesen ismeri a projektbe bevont családokat.

 

A projektben megvalósuló programok egymástól jól lehatárolhatóak. Az egyes tevékenységek külön időpontokban, más-más szakember vezetésével valósulnak meg, azonban valódi, komplex hatásukat együttesen tudják elérni, a tevékenységek egymásra épülnek, egymást kiegészítve alkotnak egy komplex programot.

A tevékenységeknek egymást erősítő, szinergikus hatása van:

 

· rendszeres, változatos tevékenységek

· egyszerre hat a családokra és több korosztályra

· változatos helyszínek

· „külsö szakemberekkel”, önkéntesekkel való találkozás



· folyamatos egyházi jelenlét

· közösségfejlesztés és szervezetfejlesztési tevékenység

A célcsoportok jellemzői:

 

· Általános iskolás korú gyermekek:

Mindkét településen jellemző a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, rossz anyagi körülmények között élő gyermekek és közöttük a tanulási, beilleszkedési problémával küzdők magas száma.

 

Ezek a gyermekek a szocializáció során nem látnak megfelelő mintákat maguk előtt, a családban nem érték a tanulás, a tudás. A szülők többnyire életvezetési és szociális problémákkal, munkanélküliséggel küzdenek.

 

A szegregált településeken kevés külső impulzus éri őket, nem tanulják meg a különböző helyzetekhez való alkalmazkodást. A tanulási nehézségeken kívül ezek a hátrányok is hozzájárulnak, hogy nagyon kevesen tudnak a visszahúzó környezetből kitörni.

· Felnőtt korosztály

 

– szülők: (a bevont gyermekek szülei /kb.25-55 év közöttiek/)

 

Magas közöttük az alulképzettek, vagy piacképes szakmával nem rendelkezők és a munkanélküliek, tartósan munkanélküliek aránya. 

 

Amennyiben van munkájuk, többnyire a közfoglalkoztatásban dolgoznak. Képzési lehetőségek helyben nincsenek, de sok esetben motiváció sincs a képzésre.

A családoknak általában több gyerekről kell gondoskodniuk, rossz szociális viszonyok között. Az alacsony iskolázottság, az ismeretek hiánya, a hátrányos helyzet nemzedékeken való átörökítése miatt gyakran a szülők életvezetése sem megfelelő, így a rossz mintákat adják tovább a gyerekeiknek.

A projektbe összesen 50 fő roma származású célcsoporttagot, felnőttet (10-10 fő) és gyermeket (15-15 fő) vonunk be.

 

Projektcél: A helyi társadalom önszerveződő képességének javítása új vallási közösség létrehozásával, amely aktívan hozzájárul a társadalmi esélyteremtéshez.

Mindezt hátránykompenzációs tevékenységek rendszeres, folyamatos megvalósításán keresztül érjük el.

 

Célcsoport fejlesztésével kapcsolatos célok és tevékenységek:

 

drámapedagógia foglalkozások

mediációs tevékenység

katekizmus oktatás

roma Cursillió-csoport összejövetelei, egyházi zenélés

Roma Kultúra Napja – rendezvény

Budapesti látogatások

Integrált nyári tábor

Tréning a tapasztalati szakértők vezetésével.

 

Szervezetfejlesztéssel kapcsolatos célok és tevékenységek:

képzés a projektmegvalósítóknak

esetmegbeszélés

  1. szupervíziós összejövetelek
  2. záró disszeminációs alkalom

Kedvezményezett neve: Nem Adom Fel Alapítvány

A szerződött támogatási összeg: 49. 896.400 Ft

A támogatás mértéke: 100%

A befejezés dátuma: 2019. november 30.

A projekt azonosító száma : EFOP – 1.3.7 – 17- 2017- 00236

Megszakítás