Március 21-e a Down-Szindróma Világnapja
Idén a figyelmünk a koronavírus felé irányul, így nincs sem nyilvános esemény, se flashmob, se konferencia a Down-szindrómásokért ez alkalomból.
Idén a figyelmünk a koronavírus felé irányul, így nincs sem nyilvános esemény, se flashmob, se konferencia a Down-szindrómásokért ez alkalomból.
1086 Budapest, Magdolna utca 1.
+36 70 699 3319 (H-P: 09:00-15:00)
nemadomfel@nemadomfel.hu
Hétfő, Szerda: 08:00 - 15:00
NEM ADOM FEL Alapítvány
1464 Budapest, pf.: 1540
18256529-1-43
11600006-00000000-83531952
Alapítványunk 2005-ben jött létre azzal a céllal, hogy a társadalom valamilyen okból hátrányos helyzetű csoportjait, tagjait támogassa, elősegítve fizikai, mentális, szociális állapotuk, helyzetük javulását, társadalmi integrációjukat, illetve reintegrációjukat.
A Nem Adom Fel Alapítvány a megalakulása óta folyamatosan, aktívan működik, programjainkat önkéntesek támogatják, közöttük fogyatékossággal élő és roma származású emberek is.
A jelen projekt célkitűzése az előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés elleni fellépés, a hátránykompenzáció, és mindezeken keresztül a társadalmi esélyteremtés biztosítása.
Ennek érdekében 2010 óta folyamatosan jelen vagyunk programjainkkal Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ezt bizonyítja, hogy a jelen projekt fő megvalósítási helyszínei Martonyi és Rakacaszend.
Martonyi: Edelénytől 25 km-re, Miskolctól, a megyeszékhelytől 50 km-re fekszik. A lakosság száma 412 fő, amely enyhén csökkenő tendenciát mutat, azonban a roma lakosság aránya a fiatalok és a gyermekek körében folyamatosan növekszik.
Rakacaszend: a megyeszékhelytől 60km-re, a járási székhelytől 33 km-re található. A lakosság szám 350 fő, ezen belül a roma lakosság aránya 85-90%. A település lakói hasonló problémákkal küzdenek, mint a martonyiak.
Konzorciumi Partnerünk a Rakacaszendi Görög Katolikus Parókia, a Miskolci Egyházmegye parókiája, A görög katolikus egyház több száz éve jelen van a térségben. Napjainkban is széleskörű tevékenységet végez, az egyik kiemelkedő feladata a roma lakosság körében végzett pasztoráció, lelki gondozás, lelkészi munka, vagyis az emberi segítségnyújtás, ami a szemléletváltás érdekében segíti a fejlődésüket. Másrészt támogatja a munkahelyteremtést, a képzés tekintetében egészen az óvodától részt vállal az egyetemi szakkollégiumig. Az általános képzéshez a tudatos és vallásos életre nevelés is kapcsolódik. A rakaszendi görög katolikus parókus látja el a lelkészi teendőket Rakacaszenden kívül a projekt elsődleges helyszínén, Martonyiban is. A lelkész mindkét településen jól ismeri a helyiek problémáit, szükségleteit, személyesen ismeri a projektbe bevont családokat.
A projektben megvalósuló programok egymástól jól lehatárolhatóak. Az egyes tevékenységek külön időpontokban, más-más szakember vezetésével valósulnak meg, azonban valódi, komplex hatásukat együttesen tudják elérni, a tevékenységek egymásra épülnek, egymást kiegészítve alkotnak egy komplex programot.
A tevékenységeknek egymást erősítő, szinergikus hatása van:
A célcsoportok jellemzői:
Mindkét településen jellemző a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, rossz anyagi körülmények között élő gyermekek és közöttük a tanulási, beilleszkedési problémával küzdők magas száma. Ezek a gyermekek a szocializáció során nem látnak megfelelő mintákat maguk előtt, a családban nem érték a tanulás, a tudás. A szülők többnyire életvezetési és szociális problémákkal, munkanélküliséggel küzdenek. A szegregált településeken kevés külső impulzus éri őket, nem tanulják meg a különböző helyzetekhez való alkalmazkodást. A tanulási nehézségeken kívül ezek a hátrányok is hozzájárulnak, hogy nagyon kevesen tudnak a visszahúzó környezetből kitörni.
Magas közöttük az alulképzettek, vagy piacképes szakmával nem rendelkezők és a munkanélküliek, tartósan munkanélküliek aránya. Amennyiben van munkájuk, többnyire a közfoglalkoztatásban dolgoznak. Képzési lehetőségek helyben nincsenek, de sok esetben motiváció sincs a képzésre.
A családoknak általában több gyerekről kell gondoskodniuk, rossz szociális viszonyok között. Az alacsony iskolázottság, az ismeretek hiánya, a hátrányos helyzet nemzedékeken való átörökítése miatt gyakran a szülők életvezetése sem megfelelő, így a rossz mintákat adják tovább a gyerekeiknek.
Tehát a projektbe összesen 50 fő roma származású célcsoporttagot, felnőttet (10-10 fő) és gyermeket (15-15 fő) vonunk be.
Projektcél: A helyi társadalom önszerveződő képességének javítása új vallási közösség létrehozásával, amely aktívan hozzájárul a társadalmi esélyteremtéshez. Mindezt hátránykompenzációs tevékenységek rendszeres, folyamatos megvalósításán keresztül érjük el.
Célcsoport fejlesztésével kapcsolatos célok és tevékenységek:
Szervezetfejlesztéssel kapcsolatos célok és tevékenységek:
A Kedvezményezett neve: Nem Adom Fel Alapítvány
A szerződött támogatási összeg: 49. 896.400 Ft
A támogatás mértéke: 100%
A befejezés dátuma: 2019. november 30.
A projekt azonosító száma : EFOP – 1.3.7 – 17- 2017- 00236
Hasonló cikkek: